Modré Hory


Modré Hory – pět obcí v nejjižnějším cípu Moravy, to je souhrn spousty nej, která můžete na Moravě najít a zažít. Tento vinařský mikroregion Vás příjemně překvapí v každém ročním období. Vždy zde najdete něco, co vám zde, tedy ve středu Evropy, připomene kraje mnohem jižnější, ale přitom můžete být pyšní, že tuto krásu máme doma, v naší vlasti.

Je to snadné, je to prosté, poznávat kde naše réva roste. Modré hory, červených vín krajina, na Vrbici končí, v Pavlovicích začíná. Pětihvězdí moravských vinařských obcí v čele s městem Velké Pavlovice je odedávna známé svými červenými víny ze svahových viničních poloh rozložených okruhem ve zvlněné krajině. K rovinatému jihu otevřená „Rukapáně" je jako úrodná a mozolnatá dlaň, z níž vychází pět čilých a tvořivých prstů, které modelovaly svahy v okolí lidských sídlišť do tvaru polí, sadů, vinic i lesů. Těmi pomyslnými prsty prochází náhodný poutník a slabikuje jejich jména jak by četl radost z doteků dětské ruky: Velké Pavlovice, Němčičky, Bořetice, Kobylí a nejvýš položená Vrbice.

www.modrehory.cz

Bořetice

Vinařskou dominantou obce Bořetice je malebná vesnička vinných sklípků pod Kraví horou, která se nachází zhruba půl kilometru severozápadně od samotné obce. Čítá něco kolem 260 sklepů, v nichž se skrývá vzácný jihomoravský poklad v podobě lahodného moku hodného králů – vína. To zde dosahuje vynikajících kvalit, především pak odrůdy červené, které každoročně v podzimních měsících dozrávají na sprašových jílovitých půdách okolo Bořetic.

Dne 12. listopadu 2000 si zdejší vinaři založili recesistickou „Svobodnou spolkovou republiku Kraví hora“, která organizuje vinařské, kulturní a recesistické akce. Tato „republika vinařů“ má své sídlo ve vinném sklepě, který obec Bořetice před pár lety koupila a dobudovala. Recesistická „kravihorská republika“ přispívá nemalou měrou k propagaci vinařství a turistiky v našem regionu. V roce 2003 byla postavena na kravihorském Vinckově náměstí kaplička zasvěcená patronu vinařů sv. Urbanovi, který nyní drží nad místními vinaři ochranou ruku.

http://www.republikakravihora.cz/

Rozhledna Kraví hora se nachází na kopci Olbramy mezi obcemi Bořetice a Němčičky. Dřevěná čtyřpatrová rozhledna byla zpřístupněna v červnu 2006, má vyhlídkovou plošinu ve výšce 12 m nad zemí a vede na ni 65 schodů. Ze zastřešeného ochozu rozhledny se otevírají neobvyklé pohledy na Novomlýnské nádrže, Pavlovské vrchy, na mírně zvlněné hřebeny Kyjovské pahorkatiny či roviny Dolnomoravského úvalu a hlavně na okolní vinařské tratě.

Dobrá zpráva pro cykloturisty i pěší – bořetická rozhledna leží přímo na trati turistické i cykloturistické stezky Modré hory a v bezprostřední blízkosti cyklostezky Krajem André.               

Wellness v hotelu Kraví Hora - saunování si můžete dopřát ve finské aroma sauně či parní lázni s mořským klimatem. K lenošení zve i vířivá vana nebo tepidarium s vyhřívanými lehátky a relaxační hudbou.   http://www.kravihora.cz/

Tenisový klub Bořetice - tenisové kurzy i pro veřejnost, tenisové rakety a míčky k zapůjčení, objednávka tenisových kurtů na tel. čísle 734 354 236.

Velké Pavlovice

Malé vinařské městečko Velké Pavlovice leží v oblasti Hustopečské pahorkatiny. Velké Pavlovice mají zejména zemědělský charakter. Vyznačují se pěstováním vinné révy a meruněk. Okolo města se nacházejí rozsáhlé vinice.

Hlavní dominantou Velkých Pavlovic je kostel Nanebevzetí Panny Marie. Náměstí zdobí v moderním svěžím duchu zrekonstruovaná budova radnice a před ní kašna s jemně zurčícími pramínky vod. Významnou stavbou technického charakteru z doby existence pavlovického velkostatku je dvoupatrová hospodářská budova sýpky z let 1770 – 1780. Sýpka je pětiposchoďovou budovou a shromažďovaly se v ní povinné společné zásoby obilí od všech poddaných pro léta neúrody. Mezi další historické stavby patří bývalý barokní zámeček, který je nově zrekonstruovaný a sídlí v něm ekocentrum.

Starobylou sklepní uličku ve Velkých Pavlovicích nenajdete. Většina vinných sklepů se nachází pod rodinnými domy. Nachází se zde naopak ulička zcela moderní, nesoucí oficiální název Pod Starou Horou. Tvoří ji patnáctka zcela netradičních vinných sklípků odvážného moderního pojetí hýřící pestrými barvami. Na úplně první pohled však tyto objekty zaujmou svými, všem pravidlům architektury se vymykajícími, tvary. Vypadá to, jako by byly sklípky v pohybu.

Východně od Velkých Pavlovic byl vybudován turistický areál Nad zahradami, jež je tvořen 18 m vysokou rozhlednou Slunečná. Středem města prochází Moravská vinná cyklostezka a Naučná stezka Zastavení v kraji vína a meruněk. Při aktivním odpočinku můžete využít víceúčelový sportovní areál, jehož součástí jsou dvě travnatá fotbalová hřiště a dva antukové tenisové kurty s komplexním zázemím. Nad jedním z kurtů je v zimním období v provozu nafukovací hala. Koupání je možné na koupališti, které se nachází u obce Němčičky.

http://www.velke-pavlovice.cz/

Rozhledna Slunečná - její nejvyšší bod dosahuje do výše 18,6 m. Vyhlídková plošina je položena ve výšce 15 m. Zdoláte-li všech 75 schodů a vystoupáte až na vyhlídkovou plošinu otevře se vám krásný výhled na Velké Pavlovice, obec Němčičky, Lednicko-valtický areál, Velké Bílovice, obec Bořetice s rozhlednou Kraví hora. Nejkrásnější je výhled západním směrem, za Velkými Pavlovicemi lze obdivovat monumentální Mušovská jezera a za nimi překrásnou siluetu Pálavy.

Lyžařský areál v Němčičkách - je nejníže položený lyžařský svah ve střední Evropě. Délka svahu je 350 m, sjezdovka je zasněžována sněhovými děly a pravidelně upravovaná rolbou.

Koupaliště Němčičky – klasické venkovní koupaliště – hlavní bazén + dětský bazén, v provozu v letní sezónu denně od 9 do 21 hodin ( v srpnu do 20 hodin)

Kobylí

Kobylí je malebně rozloženo v mírně zvlněné krajině. Na upravených svazích se pěstuje hlavně vinná réva, meruňky a broskve. Kobylí je čtvrtou největší vinařskou obcí Velkopavlovické vinařské podoblasti. Svahy kolem bývalého Kobylského jezera svědčí mnohým odrůdám pro výrobu bílých i červených vín.

Území obce je osídleno již v období neolitu, což dokládají pozůstatky rondelu prehistoricke kultovní stavby. První písemná zmínka o Kobylí je datována z roku 1252 v darovací listině pána Bočka z Obřan pro cisterciácký klášter ve Žďáru, potvrzené tehdejším markrabětem Přemyslem Otakarem II.

V 2. polovině 16. století se v Kobylí usídlili novokřtěnci habáni. Měli zde silnou komunitu a společně užívali dům, školu, sklep, pivovar, kovárnu, hrnčířskou dílnu a hřbitov. Byli tvůrci keramiky zvané fajáns.

V 2. polovině 19. století bylo Kobylí díky obrozenecké rodině Bezděkově považováno za národně nejuvědomělejší obec v celém okolí. Z této rodiny pochází i sběratelka lidových zvyků a obyčejů Augusta Šebestová, autorka Lidských dokumentů. Pamětní deska této významné osobnosti je umístěna na protějším domě č.p.2.

Muzeum obce Kobylí - bylo slavnostně otevřeno v červnu roku 1997, je umístěno v budově bývalé měšťanské školy, zakladatelem je Klub přátel historie Kobylí.

Můžete si prohlédnout expozici věnovanou historii obce, která je bohatá na zajímavé události a momenty. Dozvíte se o Kobylském jezeře, o působení velké habánské komunity v Kobylí, o obrozenecké rodině Bezděků - díky jejich působení se obec Kobylí mohla považovat koncem 19. století za jednu z nejpokrokovějších obcí na Moravě, a také o národopisné práci Augusty Šebestové, rozené Bezděkové. V další části expozice uvidíte vývoj kobylského svátečního i všedního kroje, rekonstrukci selské jizby a kuchyně s původním nábytkem a trámovým stropem a ozvučenou krojovanou scénu starodávného žádání o nevěstu. Ve výstavním depozitáři najdete množství původního zemědělského, stolařského, kovářského nářadí a mimo jiné i sbírku předmětů vážící se k zabijačce.

Otevřeno je červen - srpen každou neděli od 14 - 17 hodn, ostatní dny po domluvě

Suchořádská Zmola - lokalita zvaná Suchořádská Zmola je sklepní ulička, kde vinaři nejen pracují, ale také se schází kvůli pokoštování typických kobylských vín. Kdysi tu byla "zmola" tedy rokle. V dolní části areálu se nachází starý dřevěný lis, dar obci Kobylí od místního občana Ludvíka Vrbase. V roce 2002 prošel rekonstrukcí a konzervací.

Suchořádská zmola není jedinou lokalitou se sklepy. Až budete procházet nebo přojíždět obcí, povšimněte si starodávných sklepů, znichž některé patří mezi památkově chráněné. V ulici Baráky najdete Křižákův sklep, v ulici Augusty Šebestové pak Svobodův sklep. Architektonicky původní je Pekaříkův sklep "V Kútku".

Rozhledna ve tvaru spirály se nachází na kobylském vrchu zvaném Homole ve výšce 334 metrů nad mořem. Dřevěný kruh stojí na subtilních ocelových nohách, schody nahradila nakloněná rovina a tím tato unikátní rozhledna umožní přístup i vozíčkářům. Při dobrých podmínkách směrem za Vrbicí uvidíte rakouské větrníky a i vrcholky Alp. Kruhovým tvarem připomíná vyhlídka nad vinohrady například stezku v korunách stromů na Dolní Moravě nebo na Lipně. Z vrcholu bude vidět dokola 360 stupňů, což symbolizuje neustálý koloběh v přírodě. Celým konceptem stavby není jen samotný vrchol, ale je to samotná cesta, po které se dozvíte spoustu informací o Kobylí a jejím okolí. 

http://www.kobyli.cz/