Pálavské vrchy


Pálavské vrchy, geologicky správně zvané Pavlovské vrchy, zahrnují celý rozsáhlý komplex vápencových útvarů na Jižní Moravě. Jsou rozloženy mezi Dolními a Horními Věstonicemi, Pavlovem a Mikulovem, asi 50km na jih od Brna. Soustava několika kopců, kolem kterých se rozkládá oblast Pálavy, což je úžasná biosférická rezervace UNESCO, domov mnoha chráněných rostlin i zvířeny i terény pro horolezecké nadšence nebo obyčejné turisty. K Mikulovu se pak celý masív postupně snižuje a ztrácí v okolní pahorkatině.

Zdejší zem dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutu, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Pálava byla v roce 1976 vyhlášena chráněnou krajinnou oblastí a o deset let později biosférickourezervací UNESCO. Oblast s mnoha jedinečnými druhy rostlin má také vynikající polohu pro pěstování vinné révy. Úrodný kraj kolem Pálavských vrchu však skrývá mnohem víc, než uvidíte ze sedla kola při cestách rozlehlými vinohrady.

O tom, že zdejší "zemi spálenou sluncem" milovali už pralidi, svědčí pozůstatky ohnišť, skladiště mamutích kostí a především světoznámá Věstonická Venuše. Turisti na Pálavě obdivují také pestré květiny, jako třeba kosatce na Děvíně či Kočičí skále, písečnice velkokvěté, které u nás jinde než tady nenajdete, a dále pak šalvěj etiopská či ovsíř stepní, který roste nedaleko Mikulova od konce poslední doby ledové.

Navštívit můžete tak zříceniny Sirotčí hrádek a Dívčí hrady. Různé druhy skalních suchých trávníků, lemových společenstev, suchomilných křovin a teplomilných doubrav na svazích Děvína se označuje jako krasová lesostep. Na západním břehu rybníka Nesytu u Sedlece dosud přežívají zbytky slanomilné vegetace, která byla v minulosti na zasolených pastvinách jižní Moravy téměř běžná. V oblasti bývají navštěvovány zříceniny tří středověkých hradů a naučná stezka.

http://palava.ochranaprirody.cz/

Nové Mlýny

Soustava tří přehradních vodních nádrží pod Pálavou (Horní Mušovská, Střední Věstonická, Dolní Novomlýnská) na řece Dyje. Do 70. let minulého století nejrozsáhlejší lužní krajina ve střední Evropě byla radikálně pozměněna vodohospodářskými úpravami (výstavba nádrží, narovnání toků), jež usilovaly o zamezení každoročně se opakujících záplav a snahou byla i další intenzifikace zemědělské velkovýroby.

Horní nádrž slouží pro závlahy a rekreaci, střední je vyhlášena přírodní rezervací s umělými ostrůvky pro hnízdění ptáků, na jednom zachován románsko gotický kostel sv. Linharta, který je jediným pozůstatkem zatopené vsi Mušov. Dolní nádrž slouží pro rekreaci, závlahy a výrobu elektřiny. Nové Mlýny slouží ke koupání, k rybolovu, windsurfingu či lodní dopravě. Okolí je vhodné pro pěší výlety a cykloturistiku.

Plavba po dolní nádrži Nové Mlýny

Plavby po dolní Novomlýnské nádrži vodního díla Nové Mlýny. Je to třetí a také největší jezero. Má 1668 ha a maximální hloubku 7,8 m. Trasa je okružní a začíná v přístavu Yachtclub Pavlov, přes přístav v kempu MARS Šakvice a přístav v obci Strachotín pokračuje až do přístavu v obci Dolní Věstonice. Pokud zvolíte tuto plavbu, můžete využít buď celou zmiňovanou okružní plavbu, která vás vrátí zpět do vašeho výchozího bodu nebo můžete v kterémkoliv přístavu nastoupit a vystoupit (třeba s vaším jízdním kolem) a loď využít jen jako zpříjemnění vaší cesty po pálavských vrších. V okolí můžete navštívit pověstné vinné sklepy, zříceninu gotického hradu Děvičky nebo archeologickou expozici v Dolních Věstonicích, kde můžete vidět pověstnou Věstonickou Venuši.

http://www.lodnidoprava.com/cz/plavba-lodi-nove-mlyny

Aqualand Moravia

Aqualand Moravia v Pasohlávkách je nejmodernější zábavní vodní centrum v České republice, naleznete jej v turistické lokalitě jižní Moravy s nádherným výhledem na Pálavu. Nekonečnou zábavu si zde užijí děti i dospělí. Poprvé své brány otevřel Aqualand Moravia v srpnu 2013.Pro vodní radovánky je pro Vás připraveno celkem 12 bazénů s celkovou plochou 3000 m2, které obsahují vodu z termálního vrtu. Mezi ně patří i venkovní bazén Riviéra, který je otevřen celoročně a i v zimě si udržuje teplotu přes 30 stupňů Celsia. 

Zdrojem vody pro vybrané bazény AQM a vanové procedury je přírodní termální voda, která se tvoří v hloubce 1450 metrů pod terénem. Kvalita minerální vody je natolik vysoká, že byl vrt Mušov MU 3G prohlášen za přírodní léčivý zdroj. Minerální voda je v původní čistotě používána ve vanových koupelích Aqualandu Moravia. V bazénech welness je minerální voda ošetřena a upravena v souladu s platnou legislativou a její pozitivní účinky spočívají zejména v oblasti snížení bolestí pohybového aparátu, ve zlepšení pohybů kloubů končetin a páteře, úlevě pro osoby s revmatickým onemocněním a zlepšení celkové kondice.  

V areálu na Vás čeká 20 různých tobogánů a skluzavek. Ti nejmenší se mohou vyřádit v dětských bazénech, pokořit šplhací sítě, nebo se vydovádět na skákadlech, či v dětském koutku. Na starší a odvážnější jedince tu pak čekají tobogány, které Vám pořádně vypumpují adrenalin. V létě máte možnost vyzkoušet raritu mezi vodními atrakcemi, a to nejen v České republice, ale celé Evropě - Abyss a Boomerango, které si můžete vychutnat se svým kamarádem na dvoumístném raftu.

Zrelaxujte se ve wellness Forum Romanum, kde si můžete dopřát odpočinek v římských lázních. Čeká tu na Vás bohatý saunový svět, který kromě finské sauny nabízí také tepidarium, infrakabinu, biosaunu, caldarium a mnoho dalších. Můžete si dopřát masáž či zábal těla, balneo koupel v sirné vodě s blahodárným účinkem anebo se zúčastnit saunového ceremoniálu…

http://www.aqualand-moravia.cz/

Dolní Věstonice

Dolní Věstonice leží na úpatí Pavlovských vrchů, na břehu Novomlýnských nádrží, v blízkosti chráněné krajinné oblasti Pálava.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1312. V 16. století se zde usadili novokřtěnci - habáni. Dolní Věstonice proslavily nálezy z doby lovců mamutů, zejména Věstonická venuší.

K zajímavým architektonickým památkám obce patří kostel Archanděla Michaela z roku 1389, renesanční dům u Mitáčků a budova bývalé radnice ze 16. století v niž je v současné době umístěna archeologická expozice. Habánské náměstí, tzv. Husí plácek, patří k největším zvláštnostem mikulovské vinařské oblasti. Habánské vinné sklepy zde tvoří celé náměstíčko. Na východním okraji obce se nalézá významná geologická lokalita Kalendář věků a místo významných archeologických nálezů. Přímo nad obcí se tyčí zřícenina hradu Děvičky a nejvyšší vrch Pálavy Děvín.

Téměř celou východní část obce tvoří Sklepní ulice s původními i nově vybudovanými vinnými sklepy. Vinařství má v obci tisíciletou tradici a na úpatí Pálavy se na znamenitých vinařských tratích s vápenitou půdou a jedinečným mikroklimatem rodí vynikající vína.

Dolní Věstonice jsou rekreační oblastí a oblíbeným místem pro turistiku a cykloturistiku. Novomlýnská nádrž láká rybáře ke sportovnímu rybaření.

Archeologické muzeum - lze zde obdivovat unikátní ukázky zdejších nálezů nejstarší keramiky a textilií, model pravěkého sídliště, trojhrob, četné pazourkové nástroje a také původní plány profesora Absolona s vyznačením přesného místa nálezu Věstonické venuše.

Hrad Děvičky - zřícenina královského hradu z roku 1222 se vypíná na vápencové skále nad Dolními Věstonicemi. Za třicetileté války byl zapálen Švédy. V 18. století zcela opuštěn a ponechán svému osudu. Zachovány jsou obvodové zdi a renesanční bašta se střílnami. Hrad je možné navštívit v jakoukoliv roční dobu během dne.

Pavlov

Obec Pavlov ležící na východním úpatí nejvyššího vrcholu Pálavy Děvína (550 m n. m.) proslavilo především víno, památky a archeologie. Už v 15. století byl Pavlov největší vinařskou obcí mikulovského panství. O bohatství zdejších vinařů svědčí nejlépe výstavné vinné sklepy s barokními štíty. O tom, že zdejší vinařská tradice je dodnes velmi živá, se můžete přesvědčit i ve zdejší vinotéce, která byla nedávno otevřena v budově obecního úřadu. Bohatí občané Pavlova ale nestavěli jen vinné sklepy.

K dalším zajímavým památkám patří řada selských gruntů na návsi, kostel sv. Barbory nebo barokní hřbitov. Nad obcí se vypíná asi nejznámější místní památka - zřícenina hradu Děvičky.

Pavlov se zapsal také do učebnic archeologie. Byla zde objevena velmi bohatá archeologická naleziště dokládající osídlení již od dob lovců mamutů. Vzhledem k bohatství nálezů nese kultura lovců mamutů z mladší doby kamenné vědecký název pavlovien.

V poslední době je Pavlov známý také díky zdejší přírodě a vodní rekreaci. Pavlov leží na území chráněné krajinné oblasti Pálava a v těsném sousedství třetí Novomlýnské nádrže. Díky přístavišti

Přijeďte na místo, kde před 30 000 lety žili lovci mamutů, prohlédněte si exponáty z té doby a na chvíli se vraťte v čase do vzdálené minulosti

Archeopark Pavlov - terénní expozice lovců mamutů na okraji Pavlova, v místě, kde se rozkládalo sídliště z období mladého paleolitu a které bylo v roce 2010 prohlášeno za národní kulturní památku, vznikla moderně pojatá terénní expozice. Ze země vystupující asymetrické bílé věže se podobají skalám, jež se tyčí na svazích Pálavy. Netradičnímu pojetí stavby odpovídá i uspořádání sbírek. Uvidíte zde nejen osídlení z doby před 25 až 27 tisíci lety, ale také umělecké předměty, nástroje, rituální hroby. Největším lákadlem je experimentální archeologie, v expozicích uvidíte kosti mamutů a další nálezy z okolí Pavlova a nedalekých Dolních Věstonic.

http://www.archeoparkpavlov.cz/

Mikulov

Starobylém město s mnoha pamětihodnostmi v jedinečné oblasti přírodních krás, pohádkových zámků i starobylých hradů, skvělého vína a pohostinných lidí. Blížíte-li se ke starobylému Mikulovu z kterékoli strany, vždy Vás uvítá jedinečným panoramatem se siluetou zámku, Svatého kopečku a Kozího hrádku.

Historické středověké jádro města bylo již v roce 1952 prohlášeno městskou památkovou rezervací. Hlavní dominantou je barokní zámek, který byl za nejslavnějších dob sídlem olomouckého biskupa kardinála Františka Ditrichštejna. Dnes jsou v prostorách zámku uloženy cenné sbírky, jejichž exponáty jsou k vidění ve stálých expozicích Regionálního muzea. Zcela unikátní jsou vinařské expozice s obřím sudem a dřevěnými kládovými lisy v zámeckém sklepení. Na náměstí vyniká nad ostatní domy renesanční dům U rytířů zdobený sgrafitem. Prostor oživuje monumentální barokní Sloup nejsvětější Trojice. Dominantou, uzavírající náměstí na jeho východní straně, je Ditrichštejnská hrobka, která je po celkové rekonstrukci otevřena pro veřejnost. Významnou kapitolu mikulovské historie napsali Židé. O velikosti a síle zdejší obce vypovídá rozsáhlý hřbitov a významné památky. Jednou z největších mikulovských gotických staveb je farní a kolegiátní kostel sv. Václava. Součástí komplexu piaristického gymnázia byl Kostel sv. Jana Křtitele s působivou malířskou výzdobou interiéru. Siluetu Svatého kopečku, který se stal v 17. století významným poutním místem, korunují kostel sv. Šebestiána, zvonice a kaple křížové cesty. Pěkný výhled na město nabízí kromě zámecké vyhlídky a Svatého kopečku také přístupná věž Kozího hrádku.

Ti, kterým na toulkách krajinou bude příliš horko, jistě využijí široké škály možností přírodního koupání. Velkým magnetem pro turisty jsou Novomlýnské nádrže. Nabídku doplňuje moderní a dobře vybavené koupaliště Riviéra v Mikulově a dále pak koupaliště nacházející se přímo na cyklistické stezce v obci Březí. Můžete si tady vyzkoušet jízdu na koních a seznámit se i s hippoterapií. Mikulov je také výchozím bodem vinařské naučné stezky, která na trase okolo Pálavy seznamuje návštěvníky s vinařstvím a tradicemi v mikulovské vinařské oblasti.

http://www.mikulov.cz/